Za poznaním do Malých Karpát s časopisom Krásy Slovenska

0
528
do Malých Karpát

Budmerickí matičiari chodievajú na turistické vychádzky, no zriedka do Malých Karpát. Tak časopis Krásy Slovenska, mimochodom náš najstarší kontinuálne vychádzajúci časopis (už vyše 100 rokov) požiadali Františka Turanského, aby nám rozšíril obzory. A teraz sa nestačíme čudovať, aké krásne miesta máme v dosahu.

Na turistiku chodíme od začiatku kalendárneho roku. Už prvá januárová túra bola ako z rozprávky. František Turanský nás doviedol na Piesok pri Modre za potomkami Huncokárov práve na sviatok svätého Vincenta, ich najväčšieho patróna. Ráno sme sa brodili čerstvo napadaným snehom, po panensky bielej krajine. Pri kaplnke Huncokárov nás už čakala Irenka Herchlová (potomok spomínaných horských ľudí), aby nám priblížila históriu týchto horalov. Z Rakúska ich sem v 18. storočí pozvali Pálffyovci, aby im zlepšili lesné hospodárenie v Malých Karpatoch. Huncokári sa usídlili v našich horách, kde bývali roztrúsení v malých komunitách.

Ďalšie naše túry smerovali za poznaním krajiny a histórie v obciach Dubová a Doľany, ležiacich na úpätí Malých Karpát. Vinohradníctvo tu jednoznačne po stáročia formovalo ľudí i krajinu. Svätý Jur bol čieľ nasledujúcej túry. Vinohradníckym chodníkom sme prešli na zrúcaninu hradu Biely Kameň a veľkomoravské hradisko, ktoré má väčšiu rozlohu ako Spišský hrad. Už aj v samotnom mestečku Svätý Jur, bohatom na históriu a pamiatky, sme si doplnili svoje poznatky. Nová túra smerovala do Prírodnej rezervácie Šúr. Zaujala nás tam nevšedná krajina s mokraďami, osobitnou kvetenou a živočíchmi, na čo nás upozorňovali chátrajúce tabule náučného chodníka. Aj cez Panónsky les sme prechádzali náučným chodníkom. Smutnú históriu tu pripomína kaplnka, v minulosti na jej mieste stál internačný tábor. Na záver nás prekvapili mierne záplavy a zásah ochrancov prírody.

do Malých Karpát
Banský náučný chodník

Sedem divov Dolnej Krupej bola ďalšia naša výzva. Okrem divov nás v obci čakali prívetiví miestni obyvatelia, čo sa nám venovali a previedli nás obecným múzeom, mauzóleom, Medolandiou a krásnym rozáriom. Dolná Krupá určite stála za návštevu.

Úplne iným prostredím viedla naša posledná túra do Malých Karpát – po pezinskom Banskom náučnom chodníku. Poskytol nám informácie o bohatej banskej činnosti v Malých Karpatoch, v oblasti Pezinka, najmä o banskej ťažbe pyritových a antimónových rúd od stredoveku po nedávnu minulosť. Výbornými sprievodcami nám boli bývalí baníci Jozef Tesár a Ján Moravčík, ktorí pracovali v tamojších antimónových baniach. Začali sme od nádvoria zrušeného ťažobného závodu Rudné bane Pezinok. Pokračovali sme okolo bývalej úpravne a spracovania rúd a ďalej horou na lúku k areálu antimónových štôlní. Na tomto mieste stojí malý, zrenovovaný banícky domček s fotografiami z bývalej ťažby.

Ďalšie turistické prechádzky nájdete v časopise Krásy Slovenska.

do Malých Karpát
Na Zumbergu pri kaplnke.

Nové Krásy Slovenska

Jesenné číslo časopisu Krásy Slovenska prináša zaujímavý rozhovor s karloveským rodákom a lokálpatriotom Ing. Matúšom Šrámekom, pozve vás na Kapušiansky hrad či poodhalí tajomstvá kamennej krásy Hodrušskej hornatiny.

Prostredníctvom stránok časopisu, ktorý vychádza od roku 1921 sa prejdete krížom krážom po Slovensku. Navštívite „tisícovky“ Bachurne, Chatu pod Náružím i Vlkolínec. Dozviete sa čo-to o Kaštieli v Hermanovciach, Halašovej jame, a tiež „zdoláte“ južné rebro vedúce na Voliu vežu.

Nazriete aj na výstavu Dušana Jurkoviča, z kajaku budete spoznávať Zemplínsku šíravu, vydáte sa k zaujímavým krajinným miestam pri Bratislave a v neposlednom rade „ochutnáte“ Zoborské vinohradníctvo a vinárstvo. A to z ďaleka nie je všetko! Preto neváhajte a hľadajte najnovšie číslo Krás Slovenska vo vašich stánkoch a obchodoch.

V spolupráci s časopisom Krásy Slovenska
Autor Alena Kadlečíková
Foto: František Turanský

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu