Anastasia Kuzminová, slovenská reprezentantka v biatlone, ktorá nedávno ukončila svoju aktívnu športovú činnosť, dosahovala neskutočné výsledky. No jej úspechy boli ešte o čosi obdivuhodnejšie – počas svojej kariéry totiž dokázala dokonale zladiť vysoké športové nároky a výzvy s tými rodinnými. Ako sa jej to podarilo?
Držiteľka troch zlatých medailí zo zimných olympijských hier, a to vo Vancouveri 2010, Soči 2014 a Pjongčangu 2018, ako jediná v histórii zvíťazila na troch ZOH za sebou a k tomu trikrát získala striebro. Je to jeden z dôkazov o nesmiernej mentálnej sile i schopnosti trvalo uplatňovať zásady vedúce k jej rozvoju.
Kompletná zbierka medailí z majstrovstiev sveta sa dokonca rodila v ešte dlhšom desaťročnom období (2009, 2011 2019), pričom korunováciu v podobe vytúženého zlata si držiteľka troch malých krištáľových glóbusov zo Svetového pohára vybojovala až na úplný záver – takto nezlomne, neochvejne a neodraditeľne išla za svojím cieľom, keďže verila hodnotám, vyznávala integritu a dokázala skĺbiť biatlonové a osobné fungovanie.
Mamičke dvoch detí – Jeliseja a Olivie – sa darilo dosahovať skvelé výsledky v profesionálnej aj osobnej sfére vďaka podvedomému aplikovaniu metód reziliencie. Keď potom spoznala tento koncept, uvedomila si, že sa jeho princípmi dlhodobo inštinktívne riadila. „Reziliencia podľa mňa je schopnosť byť víťazom v každom období nášho súkromného aj profesionálneho života a vytrvalo robiť na tom, čo nám dáva zmysel a posúva nás dopredu,“ vysvetľuje naturalizovaná 35-ročná rodáčka z ruského Ťumeňa Anastasia Kuzminová.
Aj z dôvodu vlastnej pozitívnej skúsenosti s prospešnosťou tohto harmonizujúceho prístupu k pracovnému i súkromnému životu súhlasila so svojou aktívnou účasťou v pozícii prominentnej spíkerky na podujatí Festival reziliencie 6. novembra v Hotel Senec Lake Resort. Vystúpenie najdekorovanejšej slovenskej olympioničky bude mať motto „Vášeň, vytrvalosť, úspech“.
Rozvoj osobnej reziliencie jednoznačne patrí do portfólia vzdelávania moderných spoločností s dôrazom na zvyšovanie angažovanosti, spokojnosti a produktivity zamestnancov. Reziliencia je totiž optimálne fungovanie ľudí a tímov, zvyšovanie motivácie, angažovanosti, seba-manažmentu, seba-regulácie, mentálnej flexibility, empatickej komunikácie, kongruentnosti, zlepšovanie vzťahov a aplikovanie efektívneho stresu a energy manažmentu.
V skratke – reziliencia je naša schopnosť zvládať záťažové situácie. Naša reziliencia je výsledkom rezilientných návykov. Je merateľná a jej jednotlivé oblasti dokážeme rozvíjať prostredníctvom kľúčových kompetencií.
Na celodennom Festivale reziliencie 2019 s podtitulom „Managment & HR konferencia trochu inak“ postupne ponúknu okrem Anastasie Kuzminovej svoje pohľady na túto tému mnohí ďalší renomovaní domáci aj zahraniční spíkri z rôznych odvetví: certifikovaný inštruktor Wim Hof Method Martin Thám, spoluzakladateľka prvej školy na svete, kde sa dá študovať Leadership ako samostatný odbor na univerzite – Jepson School of Leadership Studies Joanne B. Ciulla (prostredníctvom videa), odborníčka v oblasti leadership, etika a udržateľný rozvoj Iwona Kuraszko Bolöv (Ženy vo vedúcich pozíciách – leadership, etika & reziliencia), zakladateľka značky tinkinerecepty.sk a autorka najpredávanejších kníh o varení Tinka Karmažin, HR špecialistka Katarína Mercelová, odborníčka na organizačnú etiku, leadership a rezilienciu Zuzana Čmelíková, manažér Luboš Jagelek, oceňovaný šéfkuchár a prezident Slovenského zväzu kuchárov a cukrárov Vojtech Artz, americký podnikateľ slovenského pôvodu, filantrop, “community leader”, prezident a CEO Ukrop’s Homestyle Foods Robert „Bobby“ S. Ukrop („Môj príbeh reziliencie“) a profesor na Corvinus University v Budapešti a riaditeľ Business Ethics Center Laszlo Zsolnai (Biznis etika a reziliencia).
Príďte sa zoznámiť s príbehmi reziliencie výnimočných ľudí z oblasti vrcholového biznisu, športu a spoločenského života. „Ste vítaní! Teším sa na vás,” vyzýva Anastasia Kuzminová, ktorej autogramiáda bude súčasťou konferencie.
foto: archív A.K.