Klienti Cetelem budú ako prví na Slovensku využívať biometriu v aplikácii aj na potvrdzovanie internetových platieb

0
1413

Bezhotovostné platby sú od polovice septembra ešte bezpečnejšie. Majitelia kreditných kariet Cetelem pri platbách využívajú dvojitú autentifikáciu – PIN kódom pri POS termináloch , SMS kódom a heslom pre internetbanking, a ako prví na Slovensku budú na internete overovať platby aj biometricky prostredníctvom vlastnej aplikácie. Bezkontaktnú technológiu používa až 86 % z nich, a to aj pre platby nad 20 eur – takto za tovary a služby platia až tri štvrtiny z klientov Cetelem. Na bezkontaktné platby prešlo až 57 % z klientov, ktorí predtým platili kartou prostredníctvom čipu a PIN kódu.

Klienti Cetelem budú mať v priebehu októbra k dispozícii bezplatnú aplikáciu dostupnú v AppStore a Google Play. „Ako prví na Slovensku využijeme v našej aplikácii biometriu skenom tváre alebo odtlačkom prsta aj na autentifikáciu platby, teda nielen na autentifikáciu klienta pri prihlasovaní,“ hovorí Michaela Kaňová, obchodná riaditeľka BNP PARIBAS PERSONAL FINANCE SA, pobočky zahraničnej banky. Majiteľovi kreditnej karty Cetelem tak pri platbe cez aplikáciu nepríde v rámci dvojitej autentifikácie SMS, ale aplikácia ho preverí cez biometrický údaj.

Hlavné zmeny, ktoré sa od polovice septembra prejavili v nových zabezpečeniach pri platbách klientov, sa týkajú viacerých oblastí. „Každý šiesty nákup v obchode zaplatený bezkontaktne klient potvrdzuje PIN kódom. Pri internetbankingu sa prihlásenie, vykonávanie zmien a prevody autentifikujú SMS kódom a heslom. Ak platí za internetový nákup, platbu bude potvrdzovať SMS kódom alebo biometricky v našej mobilnej aplikácii Cetelem.“ povedal vedúci produktového manažmentu Cetelem Robert Seko. Zároveň sa znížila hranica spoluúčasti klienta pri zneužití karty, a to až na polovicu, teda na 50 eur. Rovnako pri zmene čísla mobilného telefónu a bankového účtu telefonicky sa dbá na väčšiu bezpečnosť klienta; aj tu sa vyžaduje dvojité overovanie.

Bezhotovostné platenie je čoraz atraktívnejšie. V roku 2018 predstavoval tento rýchly spôsob platby 63 % zo všetkých transakcií klientov Cetelem, pričom podiel výberov z bankomatov klesol na 19 %. Na internetové nákupy využívalo kreditnú kartu Cetelem 14 % klientov a toto číslo stále stúpa – medziročný nárast bol 16 %. Aj klienti Cetelemu sú dôkazom, že Slováci sa za ostatné dva roky veľmi rýchlo zžili s modernými technológiami. „Až 86 % z našich klientov využíva bezkontaktnú technológiu na platbu cez POS terminály – európsky priemer je na úrovni len 48 %. Maximálna výška takejto platby bez zadania PIN kódu 20 eur a až tri štvrtiny klientov Cetelem zaplatia bezkontaktne, aj keď platia za svoj nákup vyššiu čiastku,“ uviedla M. Kaňová. Na bezkontaktné platby z doterajšieho používania čipu a PIN kódu prešla od roku 2017 už viac ako polovica – 57 % klientov. Priemerný objem bezkontaktných transakcií na jednu kartu Cetelem je oproti roku 2017 vyšší o viac ako 50 eur na mesiac a celkový objem bezkontaktných transakcií už prevýšil objem POS transakcií.

Kreditná karta Mastercard sa stala bežným platobným nástrojom klientov Cetelem – najviac ňou platia v obchodoch na POS termináloch v potravinách a na čerpacích staniciach (59 %), ale aj v lekárňach a drogériách (6,9 %) či v reštauráciách a baroch (5 %). Pokiaľ ide o internetové nákupy, najviac ich využívajú pri nákupe elektroniky (28 %), oblečenia (24 %) a pri platbách súvisiacich s cestovaním (15 %). Kreditné karty Cetelem majú na slovenskom trhu podiel 16 %. Každý záujemca môže požiadať o kreditnú kartu telefonicky alebo vyplniť žiadosť aj online.

Nová smernica Európskej únie pre poskytovateľov platobných služieb, známa ako PSD2, je v platnosti od 14. septembra 2019. Zmeny pre klienta banky znamenajú, že po jeho súhlase môže banka sprístupniť informácie o účte tretím stranám, že v obchodoch a na internete platí jednoduchšie a bezpečnejšie, využíva biometriu a ďalšie inovácie pri platobných službách a v rámci Európy realizuje online a digitálne platby ešte pohodlnejšie.

foto: Cetelem

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu