ORAVSKÍ JUNÁCI “JA&ON” CHCÚ VYMENIŤ VIRTUÁLNY SVET ZA TEN SKUTOČNÝ V SKLADBE “DÝCHAJ SVET”!

0
1107

“DÝCHAJ SVET, VNÍMAJ HO DNES!”

V lete sa na hudobnú scénu prihlásila Oravská formácia “JA&ON”, ktorí priniesli zmutovaný žáner pre našu generáciu, a to v kombinácií poctivého pop rocku s prvkami rapu. Nová skladba s nádychom jesene “DÝCHAJ SVET” opäť komunikuje na mladšiu generáciu a odkazuje na momentálne najpreberanejšiu tému tohto roka a to je kyberšikana či internetová závislosť.

Klip vznikol na jeseň, aj keď to vyzerá letne, junáci vychytali posledné babie leto. Tentokrát však poukázali na detstvo, ktoré bolo iné ako pre dnešné deti, preto aj celkovo má slnečný nádych, pretože viac ako za počítačom, či za mobilom boli chalani viac v prírode. Juraj Janček a Ondrej Ondrek sa síce profesne nevenujú hudbe, no ich hudobná výpoveď v spojitosti s ľahko a narovinu povedaným textom nesú ľuďom hodnoty, na ktoré sa pomocou pokrokovej doby začína pomaly zabúdať. Chceli sme ústrednou témou vyjadriť kontrast nášho detstva, a toho ako to funguje v súčasnej dobe technologického pokroku, kedy si dnešné decká často nevedia ani len predstaviť deň bez telefónu, či hrania sa na Playstation.

Ako psychológ robím prevenciu rizík internetu a sociálnych sietí u mladých ľudí a vidím, že je to fakt vážna téma, na ktorú koniec koncov v poslednej dobe kontroverzne ukázal aj film „KTO JE ĎALŠÍ?“ od režiséra Mira Drobného, ktorý momentálne naše Ministerstvo školstva zakazuje. Počas nahrávania klipu „DÝCHAJ SVET“ skončili dokonca tri mobily na dne jazera 😀 Chceme motivovať mladých ľudí, deti, žiakov, aby si našli aj niečo iné čo ich baví, v čom sú dobrí. Obrazne povedané zahodiť telefón a behať, lietať, športovať, štrikovať, spievať hrať…to je fuk, ale hlavne niečo, čo naozaj pripomína detstvo“, apeluje nielen na deti aj na rodičov spevák Juraj Janček.
Hudobne junáci chceli vyjadriť maximálnu pohodu, chill. Najprv to mal byť song spievaný, ale nakoniec tam vsadili aj rap, ktorý zase zapasoval viac do skladby, a tým sa aj samotná kapela začína profilovať do nejakého pop-rapového štýlu.

Autorom hudby je Ondrej Ondrek aj v spolupráci s chalanmi zo štúdia LVGNC Studios Tomáš Lobb a Oliver Fillner. Mastering bol už pod dohľadom frontmana kapely Lavagance Marekom Rakovickým a textovo skladbu zastrešil Juraj Janček. Vizuál klipu dodal opäť klipmaker Adrián Kutný, s ktorým pracovali junáci aj na prvom klipe. „ S Aďom si trúfam povedať, že máme už kamarátsky vzťah a rozumieme si a zasa on rozumie nám. Veríme, že to bolo cítiť na točení a dúfame že sa to prenesie aj do pocitov tých, ktorí si klip pozrú. Myslíme si, že táto téma by mala byť prioritou, keďže nám vyrastá generácia, ktorá ma problém komunikovať face to face a skôr všetko rieši cez sociálne siete, či sa uzatvárajú pred vonkajškom pri pc hrách. A to nie je dobre, to si treba nielen uvedomiť, ale aj o tom rozprávať a snažiť sa to zmeniť“, uzatvára Juraj.

Viac info:

Spev/rap – Juraj Janček
Elektrická gitara – Ondrej Ondrek
Text – Juraj Janček
Hudba – Ja & On
Rec/Mix/Master – LVGNC Studios
Video: Réžia – Adrian Kutný

INSTAGRAM / FACEBOOK

Zdroj: PR MANAŽÉR JANA TRELLOVÁ / zdroj foto: youtube Ja a On Official

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu