Radovan Mihálek o zelených budovách

Ako lízingový manažér prvej zelenej administratívnej budovy v Bratislave BBC 1 Plus sa stretávate s množstvom zamestnancov, ktorí v nej pracujú. Ako vnímate ich prístup k ekológii?

Asi v každej väčšej skupine ľudí nájdete takých, ktorí majú k ekológii pozitívny prístup, ale aj takých, ktorých táto téma nezaujíma. Obdobne to je aj so zamestnancami pracujúcimi v BBC 1 Plus… V budove sme však vytvorili podmienky na podporu zdravého životného štýlu a umožnili sme našim nájomcom správať sa ekologickejšie. Dúfam, že vďaka týmto krokom, ale aj vďaka osvete, ktorú v tomto smere robíme, sú zamestnanci v BBC 1 Plus nielen „ekologickejší“ ale aj zdravší a spokojnejší.

Myslíte si, že budova BBC 1 Plus je v rámci šetrnosti ekológie na svetovej úrovni?

Vo svete, a to netreba ísť ani ďaleko, stačí aj do susedného Rakúska, sú zrealizované nielen budovy s nulovou energetickou spotrebou, ktoré si samostatne energeticky vystačia, ale aj budovy, ktoré dokážu vyprodukovať viac energie, ako spotrebujú. Takto ďaleko nie sme, ale každopádne, budova BBC 1 Plus získala certifikát LEED Gold, čo je druhý najvyšší stupeň tohto medzinárodne uznávaného certifikátu, ktorý osvedčuje ekologické kvality stavieb po celom svete.

Podmieňujete aj svoj osobný život „zelenému“ zmýšľaniu?

Odmalička mám rád prírodu, ale nikdy som sa nepovažoval za ekologického aktivistu. Každopádne, v rámci svojich možností sa správam ekologicky, takže napríklad používam úsporné žiarivky, triedim odpad, neznečisťujem prírodu… a okrem iného sa v rámci práce venujem aj propagácii ekologického prístupu v stavebníctve.

Podieľate sa aj na zlepšovaní životného prostredia?

Áno, napríklad sme zrekonštruovali zastávku MHD „BBC 1 Plus – Miletičova“, ktorá sa nachádza vedľa našej budovy. Tiež sme organizovali viacero podujatí na podporu ekológie a zdravého životného štýlu. Podporujeme aj cyklistov (budova má k dispozícii kryté bicyklové stojany a sprchy), napríklad nami organizovanou akciou Bike your city, v rámci ktorej sme inštalovali päť dopravných smerovníkov na cyklotrasy v Bratislave.

A čo voľný čas? Ste radšej doma či v prírode?

Keď je pekné počasie, tak som radšej vonku. Mám veľmi rád hory aj more, takže pokiaľ mám čas, rád vycestujem mimo Bratislavy, či už za oddychom alebo za športom. Keď je času menej, aj Bratislava ponúka niekoľko miest na vychádzky, či športové vyžitie.

Venujete sa aktívne aj dákemu športu?

Športy milujem a stále skúšam aj nejaké nové. Mojou najväčšou vášňou je paradoxne šport, pri ktorom sa páli benzín a pneumatiky – motošport. Konkrétne jazdím preteky motokár, a to ako v hale, tak aj na vonkajších okruhoch. Tiež už dlhé roky hrávam ľadový hokej a lyžujem. Okrem toho ma veľmi baví potápanie, lezenie a turistika. Vyskúšal som a bavia ma aj ďalšie športy, ale na tie už väčšinou nemám dostatok času.

foto: archív R.M.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu