Veľkofilm Jan Žižka prichádza do našich kín

0
554
veľkofilm Jan Žižka

Dlho očakávaný film Petra Jákla Jan Žižka príde do kín začiatkom septembra. Príbeh zo začiatku 15. storočia už teraz pred premiérou predstavuje upútavka. „Snažil som sa do traileru vložiť trochu viac z príbehu filmu, čo je pre mňa dôležité. Pre mňa je film vlastne celý o Žižkovom osobnom príbehu,“ zveril sa režisér.

Dvojhodinový veľkofilm sa odohráva v roku 1402. „Vybral som si tento rok, pretože politická situácia bola vtedy veľmi podobná tej súčasnej. Politici sa hádali, chceli pre seba uchmatnúť čo najviac moci a peňazí,“ opísal Jákl historický kontext, do ktorého zasadil príbeh zrodu vojvodcu. „V tom čase začal Jan Hus kázať v Betlehemskej kaplnke a odohrali sa udalosti, ktoré nakoniec viedli k jeho upáleniu,“ povedal a dodal, že každý by si mal urobiť názor na Žižku a celé obdobie, ktoré viedlo k husitským vojnám, sám.

Príbeh filmového hrdinu

Na konci 14. storočia sužuje Krajiny českej koruny tyrania a násilie. Žoldnier Jan Žižka a skupina jeho spolubojovníkov sú najatí na ochranu kráľovho zástupcu. Jan preukáže skvelé strategické a bojové schopnosti. Následne je poverený službou samotnému kráľovi Václavovi IV. V skutočnosti však krajine vládne Jindřich z Rožmberka, najbohatší veľmož kráľovstva. Jan dostane delikátnu úlohu: uniesť Rožmberkovu snúbenicu Kateřinu. Tým sa však zaplieta do vysokej politiky. Od tej chvíle nemá na výber. Musí bojovať. Jeho žoldnierske hodnoty sa otriasajú v základoch. Vášeň, vina, túžba a pomsta sa mu stávajú hnacou silou boja za spravodlivosť a rovnosť pre obyčajných ľudí. V tomto čase sa zo žoldniera stáva legendou. Zrodí sa bojovník, ktorý bude bojovať za všetko, v čo verí.

Jedinečné kostýmy

Vytvoriť čo najpresnejšie dobové kostýmy zo začiatku 15. storočia a pritom vytvoriť vizuálne zaujímavý film, to bola pre Petra Jákla, režiséra a producenta filmu a pre jeho tím výzva. „Ten kompromis medzi čo najpresnejšími návrhmi zbroje postáv, ktoré by zároveň mali na plátne pôsobiť zaujímavo a atraktívne, sme hľadali naozaj dlho,“ konštatuje Jákl. Autentickosť dobových kostýmov a zbraní je pri nakrúcaní historických filmov vždy veľkou výzvou. „Keď niekde žoldnieri niekoho zabili, vzali si časť jeho zbroje alebo oblečenia. To sa dialo bežne. Veľa vecí si aj vyrábali a pretože pochádzali z rôznych krajín, nosili aj zbrane bežné v zahraničí,“ odôvodnil pestrosť výbavy filmových bojovníkov režisér.

Žižka vo filme nosí napríklad krátky zubatý meč, ktorý sa v tom čase používal na lámanie zbraní nepriateľov. Taká vynaliezavosť zbrojárov nebola ničím neobvyklým. Podľa profesora histórie Jaroslava Čechury je v dobových príručkách zo začiatku 15. storočia dokonca možné nájsť aj predchodcu dnešného tanku. Zásadným atribútom, ktorý si s vizážou Žižku každý okamžite spojí, je jeho páska cez vypichnuté oko. Oproti tradičnej predstave čistej, čiernej, pásky z Vávrových filmov však tvorcovia siahli k realistickejšiemu poňatiu: „Použili sme kus handry, ktorú si postava Kataríny odtrhne zo spodničky. Chceli sme, aby páska vyzerala dobre, ale zároveň realisticky,“ vysvetlila kostýmová návrhárka Kateřina Mírová.

Vo filme uvidíte domácich i zahraničných hercov

Od 8. septembra sa diváci môžu tešiť na dlho očakávaný film. Prvá klapka filmu Jana Žižku padla 17. septembra 2018 a posledná po 56 dňoch natáčania. Na pľaci sa vystriedali mená ako Ben Foster, Michael Caine, Matthew Goode, Til Schweiger, Vinzenz Kiefer, Werner Daehn, William Moseley, Sophie Lowe a českí herci ako Karel Roden, Ondřej Vetchý, Marek Vašut, Jan Budař a Ben Christovao. Petr Jákl pozval do svojej zbroje aj športovcov Lukáša Krpálka, Davida Svobodu, Romana Šebrleho, Rudolfa Kraja, Mareka Šveca, Petra Vágnera, Viktora Peštu a ďalších.

Jan Žižka sa bude premietať v zahraničí pod názvom Medieval. Boli vytvorené teda dve jazykové verzie filmu aj trailerov. K dispozícii budú v pôvodnom znení s titulkami ale aj v českom dabingu. Okrem hercov sa na dabingu podieľali aj Petr Lněnička, Nina Horáková, Martin Stránský, Michal Dlouhý, Václav Rašilov, Jaromír Meduna, Jan Šťastný, Ondřej Kavan, Jitka Čvančarová, Tomáš Juřička, Petr Neskusil, Vasil Fridrich, Ernesto Čekan, Pavel Nečas, David Matásek, Filip Antonio, Josef Pejchal a ďalší.

Film Jan Žižka rozpráva príbeh o neznámom žoldnierovi, ktorý sa stal najslávnejším husitským vojvodcom, o zrode najslávnejšieho vojvodcu českých krajín a jedného zo siedmich nikdy neporazených bojovníkov v histórii. Do slovenských kín príde 8. septembra 2022. Uvedie ho distribučná spoločnosť Magic Box Slovakia.

Foto: Magic Box Slovakia

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu