“LASKA K UMENIU MA NIKDY NESKLAMALA” – hovorí MILAN HEGER

Váš život je už od mladého veku spojený s umením. Dnes ste uznávaný nie len ako architekt, dizajner, ale aj ako umelec a autor knihy The Art of Freedom. Aká bola Vaša cesta za profesionálnou umeleckou dráhou?
Niektoré veci sú nám jasné ešte predtým, ako si ich uvedomujeme. Je to známe ako “účel života”. Zmysel života je niečo iné… Objaviť účel svojho života je jednak povinnosť, ale aj náhoda. Náhodou som vedel od detstva, že rád kreslím a vyrábam rôzne vecičky.
Ľahké to nebolo, pretože študovať čisté umenie bolo vyhradené pre elitu. Každý vie prečo a ako.
Ale láska k umeniu ma nikdy nesklamala. Takže som pri umení a dizajne ostal “navždy”… Dnes už viem, že je to účelom môjho života.


Ak sa zameriame na dizajn. Hľadanie a zároveň prepojenie krásy a funkcie , ktorý vytvorí  jeden celok je určite náročné. Mohli by ste nám bližšie charakterizovať svoju dizajnérsku prácu.
Pre každého tvorivého človeka je jeho alebo jej metóda unikátne osobná. Nedá sa sfalšovať. Pre mňa je najdôležitejšie “nemyslieť”. Začínam vždy tvoriť bez predsudkov. Viem, že sa nesmiem a nechcem zväzovať koncepciami, ktoré už existujú. V mojom svete platí len to, že je všetko uskutočniteľné. Základná otázka je: “prečo by nie…”

Ktoré štylistické prvky možno nájsť vo Vašich dizajnérskych prácach?
Farba, tvary, voľná kompozícia, sloboda vyjadrenia.

Aké je výtvarné riešenie, samotný dizajn, ktorý zahrňa tvar, líniu, obrysy, farby?
Vždy myslím na užívateľa. Komu je môj dizajn určený a ako chcem prispieť k pocitu šťastia. Chcem, aby boli ľudia okolo mňa šťastní. Ak dizajn a umenie zvládne túto úlohu, tak ideme na to.

Nie len vlasy sú ozdobou ženskej krásy, ale aj doplnky. Jednou neodmysliteľnou súčasťou ženského šatníka každej dámy je dizajnérska šatka. Ste jedným z mála dizajnérou, ktorý vytvoril umeleckú kolekciu dizajnérskych šatiek. Aká je škála farebnosti a ako by ste ich charakterizovali?
Hodvábna šatka je tajná zbraň krásnej ženy. Ja som na to prišiel už dávno, ale platí to čoraz viac aj dnes. Dokonca aj svetoví módni návrhári to nahlas hovoria, napriklad Donna Karan. Šatky už navrhujem niečo cez 20 rokov, sporadicky. Prvé boli predávané v USA a Japonsku a dnes sú už “vintage”. Nedávno som vytvoril team ľudí, ktorý som nazval me:me:me, a začali sme tvoriť nové šatky. www.mememe4you.com
V tomto prípade sú tieto šatky založené na mojom umení a náš team sa podieľal na finálnom dizajne. Musím spomenúť partnerky v dizajne: Polina Zaika a Patricia Cameron. Polina je guru v interiéroch a Patricia je art dealer.  Super fun team.
Farby sú vyberané veľmi precízne, aby zvýraznili tvár, pokožku a oči ženy. Funguje to na 100%.

Leto a s ním spojené všetky spektra voľnosti. Jedným z nich je voľnosť a rýchlosť pohybu po morskej hladine . Vašou inšpiráciou bol v tomto prípade surfing, ktorý Vás inšpiroval až na dizajnovanie tašiek.
Mám rád prekvapenia, ako napríklad keď ma niekto osloví s požiadavkou nového dizajnu. Takto prišiel ku mne jeden pán z francúzskej firmy a požiadal o dizajn tašky, pri ktorom som musel použiť  recyklované materiály. Našli sme pekný materiál z “kite surfing”, ktorý je podobný plachte z plachetníc, ale ľahší. Navrhol som  niekoľko variant a už od začiatku bolo jasné, že každá taška bude musieť byť unikátna, pretože sme chceli použiť rôzne prvky plachty. Výsledok bolo niečo ako abstraktné umenie. Usmievam sa len pri tej spomienke, ako som strihal každú tašku…
Celá myšlienka tejto realizácie má nádych slobody a už len preto ma to nadchlo. Volný vietor na mori a smer do neznáma…

Architektúra je umenie a veda zároveň. Charakteristickou črtou vo Vašej práci je vytváranie kvality s dôrazom na estetické cítenie.
Architektúra je obmedzovaná zákonmi, ktoré chránia užívateľa a zároveň stanovujú limity pri výstavbe. Výšky budov sa striktne dodržiavajú podľa zonovacieho územného plánu. Žiadne vínimky a žiadne čierne stavby. Takže architekt musí vymyslieť, ako navrhnúť esteticky zaujímavú stavbu. Na Slovensku máme výborných architektov svetovej úrovne. Ja sa venujem najmä obytným domom a menším komerčným realizáciám, ale dotiahnem návrhy od exteriéru až do interiéru a samotného nábytku, kobercov, svietidiel atd.

Samotné výsledné dielo je vždy dokonalé, ak je vždy v jednom súlade. Do výsledného diela patrí nábytok, ktorý ho dotvára. Vaša kolekcia nábytku je dostupná širokej verejnosti. Aké sú v tomto prípade jeho charakteristické črty.
Nábytková tvorba ma zaujímala už na Slovensku, pretože dobrý dizajn vtedy nebol nikde vidieť.
V súčasnosti je v popredí kvalita, takže cieľ dizajnu sa trošku posunul. Môj nábytkový dizajn má si berie za hlavný cieľ vytvorenie nábytku ako ikonického objektu. Môj myšlienkový proces zahrňuje funkčnosť a kvalitu materiálov, ale okrem toho musí samotný návrh byť charakteristický ako “Heger” a unikátny v porovnaní so všetkým, čo sa vo svete dizajnu deje. Nemám rád uniformitu. A nemám rád “kopírovanie”.

Dotvorenie celkového dizajnu priestoru zahrňa aj samotná podlažná plocha. Koberec je jedným z umelecko-vizuálnych kusou. Mohli by ste nám priblížiť práve túto umeleckú stopu.
Koberce sú fascinujúce. Predstavme si ruky ľudí, ktorí zaväzujú tisíce uzlíkov tenkého hodvábu, aby vytvorili jedinečn vzor pre budúce storočia. Koľko ľudí vlastne vie, že staré (takmer zničené) koberce maju obrovskú hodnotu. Viac ako nové, čisté…
Ja mám ku kobercu vzťah možno aj preto, že som sa ako dieťa hral s anglickými autíčkami na Perzskom koberci u starej mamy. Bol to nádherný koberec 4m x 3m a mal krásne vzory.
Moje návrhy kobercov odzrkadľujú moju výtvarnú tvorbu, pretvarovanú na koberec. Je to samozrejme iné zviera…


Zavítajme teraz teda do Vášho ateliéru, Vaše umelecké diela sú odrazom Vášho kréda slobody.

Pojem “sloboda” je neuveriteľne komplexný. Ako väčšina ľudí, aj ja chcem slobodu. Kvôli slobode som aj išiel na skusy do sveta. Zo všetkých kategórií slobody pre mňa je dôležitá sloboda vyjadrenia toho, čo cítim. Vyjadriť to, čo by som chcel priniesť do diskusie. Sloboda podnikania s tým súvisí. Ak nemôžeme robiť to, čo chceme, tak nie sme slobodní. Sloboda milovať to, čo chceme. Aj človeka, ktorého chceme milovať. Sloboda finančná je spojená s tými inými slobodami. No nie? (úsmev)
Okrem toho, maľby plné vášne a energie, kde figura je niekedy len v náznaku, vťahujú  nás do svojho univerzálneho sveta…
 Moje práce sú úprimné a dá sa povedať, že v nich vyjadrujem svoju dušu. A niekedy aj chcem, aby moje práce “hovorili”.  Aby divák videl aj seba a svoje prežívanie, keď pozerá na moje práce. Nevadí, že niekedy pracujem abstraktne. Aj abstraktný odkaz je odkaz. Energia má svoju formu. Vyjadrujem energiu, ktorá je pre všetkých životne dôležitá. Tá istá energia, ktorú vložím do diela, pri pozeraní “vyskočí” na diváka a divák pocíti presne to, čo som tam vložil. Skeptici neveria, ale zistia.
Predstaviť dielo širokej verejnosti je záujmom každého úspešného umelca. Ste svetovo uznávaným umelcom, kde všade ste predstavili svoje práce?
O marketing sa starajú galérie. Nikto by nemal byť všetkým…aj umelcom, aj marketérom, aj kritikom. To je recept na zánik. Takže som sa vždy spoliehal na art dealera a galérie. Výstavy som mal na mnohých miestach, tu v Spojených Štátoch, potom v Japonsku, Švajčiarsku, Francúzsku, Hawaii, a samozrejme na Slovensku.
Vaša úspešná výstava v New Yorku “Konverzacia s Egom” predstavila velikánov  českého a slovenského umeleckého sveta.
“Konverzacia s Egom” bola konceptuálna výstava, kde som vystavil 42 prác. Hlavná časť výstavy boli portréty slávnych ľudí akoby kreslené a maľované mladým obdivovateľom. Akoby Ego chcelo byt Warholom ci Paganinim. Ego chce vždy súperiť… V New Yorku môj odkaz pochopili. Kritik pochopil, aj napísal. Mnohí zobrazení umelci boli Slováci. A medzi tými portrétmi som vložil niekoľko autoportrétov, ktoré som nazval “Zaslepené Ego”. Pretože Ego chce byť medzi veľkými. Bol to akoby vtip, lebo Egu sa treba vysmievať.

Slobodu reprezentujete aj v úspešnej knihe “Art of Freedom”, o čom všetkom teda “Art of Freedom” rozpráva?
Knihu som chcel napísať, keď sa mi neustále formulovali veci, o ktoré som sa chcel podeliť. Písal som ju tri roky a prepisoval tak, aby odkazy boli jasné a čisté. Je to o hľadaní slobody. Umelec alebo človek hľadá slobodu. Urobí mnoho krokov k slobode a pozoruje, že nie všetko, čo si myslel mu dá slobodu, naozaj prinesie ten pocit. Až nakoniec zistí, že čosi nepredvídané mu prinesie to najcennejšie. Sú to strany plné prekvapení a pokusov o slobodu. Nie všetky pokusy sú úspešné. Ešte spomeniem, že je to literatúra pre dospelých… (úsmev)
Kde čerpáte inšpíráciu, ktorá Vás posúva a určuje smer Vašej tvorby?
Zdroje inšpirácie sú tým naozajstným pokladom a menia sa každym rokom. Čo ma inšpirovalo predtým, už poznám a strávil som to ako dobrú večeru. Vraciame sa hlavne k dobrému…či je to dobré vínko alebo krásna žena (pre ženy muž, či už, ako komu…) Spočítal som si koľko toho chcem vytvoriť, čo namaľovať a napísať. Zistil som (verte mi), že čas nie je štedrý. Treba využívať každú minútu. Takže keď tvorím, tak to musí byť úprimné, silné, z duše, a keby som mal byť v jednej izbe s tým dielom do konca života, tak musím byť spokojný ako som ho urobil. To je test.
Chcem vyjadriť to, čo je spoločné pre všetkých ľudí sveta. Ako francúzska omáčka…pripravená hodinami redukcie, až máme ten zhustený poklad…

Žijete a pracujete v USA. Aký dnes máte vzťah k Slovensku?
Slovensko krásne a drahé. Je to rodná zem. Mama a otec tam chodili. Aj ja som tam chodil. Priatelia najlepší tam žijú a niektorí už aj nie. Slovensko si zaslúzi lásku. Len si ho vážme a nerozbime. Berme ho ako najbližšieho príbuzného. Robme mu dobre. Pohladkajme ho.

Na záver trošku iná otázka. Ako trávite voľný čas, ktorý nevenujete tvorbe?
Okrem tvorby mám na prvom mieste rodinu, manželku a deti. Robia mi radosť. A som zapálený tenista, hoci iba amatér. 9 hodín hrám každý týždeň. Tiež lyžujem, lebo na hory je tu blízko. Mount Baker má v zime 4 metre snehu. Whistler a Blackcomb tiež. Bola tam aj zimná olympiáda. Ak chceme byť zdraví, musíme chodiť do prírody. Dáva nám slobodu.

Text: Elena Fedorkova foto: archív M.H., Matúš Tóth www.hegerarchitecture.com

http://www.houzz.com/pro/milanart/__public

www.mememe4you.com

www.patriciacamerongallery.com

http://www.saatchiart.com/milanartartart

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu