Na slávnostnej Ikariáde boli ocenení najúspešnejší autori vydavateľstva za rok 2021

0
576
Na Ikariáde ocenili najlepších autorov

Vydavateľstvo IKAR na slávnostnom vyhlásení výročných cien za rok 2021 udelilo 3 Zlaté knihy, 4 Platinové knihy a cenu odbornej poroty Zlaté pero. Najviac ocenení opäť získali Táňa Keleová-Vasilková a Jozef Karika. Cenu literárnej kritiky, Zlaté pero 2021, si odniesla Mariana Čengel Solčanská za knihu Proces s mŕtvym.

Vydavateľský dom a knižná distribúcia IKAR udeľuje na slávnostnej Ikariáde ocenenia Zlatá kniha, Platinová kniha a Zlaté pero svojím najúspešnejším autorkám a autorom. Autori, ktorí dosiahli predaje viac ako 15 000 kusov, získali Zlatú knihu a Platinovú knihu sa udeľuje autorom, ktorí predali viac ako 25 000 kusov. O udelení Zlatého pera rozhoduje literárna kritika.

Zlaté a Platinové knihy

Tri ceny si odniesla najúspešnejšia slovenská autorka Táňa Keleová-Vasilková a dve ocenenia bestsellerový autor trilerov a spoločenských románov Jozef Karika. Zlatú knihu získal aj Jozef Banáš za román Som Baťa, dokážem to! a Platinovú knihu dvojica Ivona Ďuričová a ilustrátor Adrián Macho za detskú knihu Zvieratká z abecedy.

Táňa Keleová-Vasilková

Spisovateľka je stále najúspešnejšou slovenskou autorkou vôbec. Z jej románov sa doposiaľ predalo viac ako 1 500 000 kusov. Každá z jej kníh sa v priebehu pár mesiacov dostáva na 25 000 predaných kusov, čím spĺňa podmienky na získanie Platinovej knihy. Zlatú knihu si za rok 2021 odniesla za román Skúšky, ktorý písala v období pandémie. Platinové knihy v minulosti získali aj jej predchádzajúce diela Rodinné klbko a Manželky po rokoch.

Jozef Karika

Knihy bestsellerového autora s úspechom vychádzajú okrem Slovenska aj v Čechách, Maďarsku, Poľsku a Macedónsku. Takmer za všetky diela, či už sa jedná o trilery alebo rozsiahle spoločenské romány, získal ocenenia Zlatá alebo Platinová kniha. Za rok 2021 k nim pribudla Zlatá kniha za román Na smrť II: Bez milosti, druhá časť jedného z najkvalitnejších románov modernej slovenskej literatúry a Platinová kniha za druhú časť rozsiahlej spoločenskej ságy odohrávajúcej sa na Slovensku s názvom V Tieni mafie 2 – Čas dravcov.

Jozef Karika

Jozef Banáš

Úspešný bestsellerový autor získal Zlatú knihu za historický román o významnej osobnost československej histórie s názvom Som Baťa, dokážem to!

Jozef Banáš

Ivona Ďuričová a Adrián Macho

Dvojici, spisovateľke a ilustrátorovi, bola udelená Platinová kniha za nádhernú detskú knihu Zvieratká z abecedy. Ilustrátor Adrián Macho si svetové meno získal aj vytvorením ilustrovaných obálok k úspešnej sérii detských kníh o Harrym Potterovi. Jeho ilustrovaný box vytvorený k dvadsiatemu výročiu Harryho Pottera na Slovensku patrí medzi najkrajšie vydania na svete a vysoko ho ohodnotil aj tím samotnej J. K. Rowling.

Ivona Ďuričová

Zlaté pero

Ocenenie Zlaté pero každoročne udeľuje literárna kritika. Tento rok o ňom rozhodovala odborná porota v zložení: Dado Nagy, Martin Kasarda, Viera Némethová a Ivana Zacharová. Zlaté pero udelila spisovateľke, scenáristke a režisérke Mariane Čengel Solčanskej za román o Jozefovi Tisovi Proces s mŕtvym.

Slávnostnou Ikariádou sprevádzal moderátor a literárny publicista Dado Nagy a o hudobný sprievod sa postarala Zuzana Smatanová so skupinou. Ocenenia autorom odovzdali bývalá výkonná riaditeľka vydavateľstva IKAR Valéria Malíková a Marek Néma, nový generálny riaditeľ vydavateľstva IKAR.

Zuzana Smatanová

Foto: Ikar

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu