Odomykanie detského potenciálu by Marta Scarlett Synáková

Volám sa Dáša Černá Gejdoš, som pôvodom učiteľka a moje dnešné poslanie je odomykanie unikátneho talentu dospelých a detí.
Na Slovensku spolupracujem s Janom Muhlfeitom, na základe aj jeho učenia rozvíjam Myslenie prvej ligy.
Moja srdcovka sú deti a ich rozvoj talentu tak, aby boli už od malička sami sebou. A preto som sa rozhodla pravidelne Vám prinášať články o rodičoch a ich deťoch ako to vyzerá v praxi pri odomykaní detských talentov a ich rodičov. Sledujte ma aj na mojom FB.

Scarlett kdesi vo svojom vnútri cítila, že jej deti majú svoj jedinečný potenciál. Túžila odomknúť a pomenovať talenty svojich detí, aby ich vedela od malička správne podporovať a rozvíjať. Ich talent sa neprejavoval v športe, tanci ani v speve. Nebol viditeľný na prvý pohľad, ale ona tušila, že tam je.

So Scarlett sme sa zoznámili približne pred rokom na jednom pracovnom stretnutí vo vzdelávacej firme, kde Scarlett pracovala. Už na tomto prvom  stretnutí sme obe cítili, že sme spriaznené duše. Slovo dalo slovo a čoskoro sme sa stretli opäť, tento raz už súkromne, na káve.  Obe sme veľmi rýchlo zistili, že nás spája neviditeľné puto, spoločné témy a záujmy.

Možno sa to stáva aj vám. S niekým sa spoznáte a po chvíli vás ovládne pocit, že s týmto človekom ste spolu prežili veľa vecí… A tak sa z pracovného stretnutia začalo rozvíjať nielen naše spoločné priateľstvo, ale tiež naša vzájomná spolupráca.

Témy rozvoja talentov a budovanie silných stránok, o ktorých sme sa spolu často bavili, Scarlett zaujali natoľko, že nechala urobiť Testy silných stránok nielen svojim dvom deťom, ale absolvovala ich aj ona a manžel. Jej rodina spoznala svoje silné stránky. Scarlet s manželovou podporou začala krok za krokom  pracovať na ich rozvoji. Dnes už vie, že každé dieťa sa narodí s niekoľkými talentmi, a je na nás, rodičoch, aby sme ich odomkli, pomenovali a rozvíjali.

Po spoznaní talentov a silných stránok svojej rodiny šíri Scarlett vlastné skúsenosti s nadšením ďalej. Rodičom detí rozpráva o zmenách, o posunoch vpred, ktoré im poznanie a rozvoj vlastných talentov prinieslo. Na náš prvý seminár pre rodičov a deti, prišla Scarlett so svojimi deťmi už nielen ako účastníčka, ale ako pomocná ruka.

Scarlett sa veľmi aktívne a s nadšením zapojila do projektov Odomykanie detského talentu a Myslenie prvej ligy. Stala sa súčasťou tímov Rozvíjame detský potenciál a Myslenia prvej ligy. Na seminároch, ktoré organizujeme pre deti a ich rodičov, vás bude Scarlett spolu s ostatnými členmi tímu sprevádzať na ceste poznania a rozvíjania detského potenciálu. Ukáže vám, ako odomknúť talent detí v čo najskoršom veku a budovať ho.

A ako  Scarlett vníma a rozvíja talenty svojich detí ?

Asi ako každá milujúca mamina, aj som vždy vnímala svoje deti ako jedinečné.

Kým som mala len Samka, uvedomovala som si jeho originalitu cez jeho prejavy. Od malička sa zaujímal o rôzne témy. Žil v nich stále nejaké obdobie, približne rok-dva. V 2 rokoch bol okúzlený hmyzom. Prešli sme od čmeliakov po rôzne insekty, ako kobylky a modlivky… Potom nasledovali lietadlá a aeirolínie, neskôr autá, veľryby, pokemóny, športové autá a znovu hmyz, ktorý začal sám chovať. Oblasť, o ktorú sa zaujíma, vždy preskúmal do hĺbky cez rôzne encyklopédie, dokumentárne filmy a iné dostupné materiály, a to aj v angličtine. To ho drží dodnes.

Sophie je od Samka mladšia o necelé 4 roky. Ako rástla popri Samkovi, jej jedinečnosť som si ešte viac uvedomovala práve tým, ako boli so Samkom rozdielni. Samko pokojný, veľmi citlivý a hĺbavý, na rozdiel od veľmi živej, okúzľujúcej, starostlivej Sophie, milujúcej spoločnosť detí aj dospelých.

Ako každá starostlivá mamina, snažím sa, v každom z nich vidieť to dobré. Podporujem ich vo všetkom, z čoho majú radosť a v čom sa cítia konfidentne. Žijem spolu s nimi moje dva svety … môj vlastný a ich. A to je naplnenie môjho šťastia.

Prečo si sa rozhodla otestovať seba a  svoje deti?

Otestovala som najskôr samu seba. V mojom veku sa už poznám celkom dobre a poznám svoje silné aj slabé stránky. Testom od Gallupa som si ich len potvrdila. Zároveň, som sa sama „ na vlastnej koži“ presvedčila o veľmi vysokej úrovni a kvalite testov.  Gallupove testy otvárajú úžasný rozmer poznania seba samého.

Skôr ako sa otestovali Samko aj Sophie, vytipovala som si ich silné stránky. A naozaj, vyšli im práve tie, ktoré som predpokladala. Po absolvovaní testu som ich už vedela aj presne pomenovať a ďalej ich rozvíjať.

Poznanie svojich talentov a silných stránok môže veľmi pomôcť nájsť vlastnú cestu mladým ľuďom a deťom práve v momente, kedy si formujú svoje smerovanie v živote, a veľakrát nevedia, ktorým smerom sa vydať.

Prezradíš nám aj silné stránky tvojich detí?

Samko: Súťaživý, Objaviteľ, Budúci mysliteľ

Samko ako súťaživé dieťa rád súťaží, pretože vo všetkom čo robí, chce dokázať VIAC. Prosto chce byť číslo 1. A je mu jedno, či niekto o jeho súťaživosti napríklad v triede vie.

Objaviteľstvo sa u Samka prejavuje v neustálych otázkach PREČO a AKO? Témy a oblasti, ako napríklad – chov modliviek, ho zamestnávajú na dlhé hodiny a strávi pri tom veľmi veľa času. A budúci mysliteľ je v tom, že neustále rozmýšľa o tom, čo bude o 10-30 rokov. Témy, ktoré ho zaujímajú, sústredene študuje a skúma až do hĺbky.

Sophie: Starostlivá, Očarujúca, Spoľahlivá

Sophie, je vo svojom živle, keď môže pomáhať. Jej starostlivosť je spojená s túžbou vytvoriť lepší svet. Očarujúci talent umožňuje Sophie prirodzene si získať vlastné publikum, ktoré ju nadšene počúva.

Všetky tieto talenty, ak ich ako rodičia správne uchopíme, vieme u dieťaťa podporovať už od útleho veku. Ale najskôr je potrebné, aby sme sa to my – rodičia naučili u seba.

Testom prešiel aj môj manžel, hoci výsledky nás neprekvapili ani u neho, toto testovanie nás ešte viac utvrdilo o spoľahlivosti Gallupových testov.

Čo budete ďalej robiť s výsledkami testov?

Budem svoje deti naďalej podporovať v tom, v čom sú ich osobnostné predpoklady najsilnejšie. Určite ich nebudem smerovať do profesií, kde by neboli úspešní a tým pádom ani šťastní.

Samkovi sa potvrdili jeho bádateľské a mysliteľské ambície, preto ho budem naďalej podporovať v zdokonaľovaní sa v angličtine. Prostredníctvom nej sa vie dostať k väčšiemu množstvu informácií. Tiež mu budem vytvárať v rámci možností podmienky na chov jeho insektov a rôznych iných unikátnych živočíchov, ale len kým to nebude slon.

U Sophie sa potvrdil jej záujem o ľudí a o pomoc im. Už viackrát mala príležitosť ujať sa nového spolužiaka, darovať svoje hračky či oblečenie iným deťom. Urobila to s radosťou a vedomím, že im pomáha.  Určite ju budem v tom podporovať. Možno skúsime spolu vymyslieť nejaký dobročinný projekt, ktorý by ju mohol posunúť zase ďalej v tomto smere.

Samozrejme výsledky testov neberiem ako dogmu. Deti v ich veku sa ešte vyvíjajú, rokmi budú ovplyvnené rôznymi podnetnými prostrediami a ľuďmi, ale je to určite výborný základ pre mňa, pretože mám v rukách tento úžasný prostriedok pre ich usmernenie.

Ak sa zo Samka stane raz bádateľ oceánov alebo dažďových pralesov,či dizajnér automobilov a Sophie bude slávna herečka, ktorá svoju charizmu použije na dobročinné projekty, budem určite pyšná a spokojná mamina. Najšťastnejšia budem, ak sa im naplnia ich túžby a budú v živote robiť prácu, ktorá bude zároveň naplnením ich snov. To si však praje určite každý milujúci rodič.

Odporučila by si takéto poznanie talentov detí aj ďalším rodičom?

Z mojej pozitívnej skúsenosti predovšetkým ako matky, ale aj z profesionálnej stránky, niekoľkoročnej praxe v oblasti detského vzdelávania a práce s deťmi, určite odporúčam (http://silnestranky.sk/ ) všetkým rodičom, ktorí chcú správne nasmerovať budúcnosť svojich detí, absolvovať testovanie silných stránok prostredníctvom Gallupových testov o ktorých si rodičia môžu prečítať na stránke silné stránky.

Najbližší praktický workshop (http://www.myslenieprvejligy.sk ) bude v Bratislave už 22.04.2017. Rodičia sa na ňom nielen dozvedia talenty svojich detí, ale prakticky sa naučia pracovať s talentom dieťaťa a rozvíjať ho. Deti sa zoznámia a pomenujú svoje talenty a hravou formou budú celé doobedie odomykať svoj talent tak, aby ho následne doma a v škole mohli rozvíjať aj s podporou svojich rodičov.

Viac info o aprílovom workshope nájdeš tu (http://www.podpora-podnikania.sk/podujatia/odomykanie-detskeho-potencialu-22-4-2017/ ).

Osobne sa ja na deti a rodičov už veľmi teším, pretože na tomto workshope budem už ako člen realizačného tímu a budem pracovať práve s deťmi. Verím, že s tímom Myslenia prvej ligy naplníme očakávania detí a rodičov.

autor textu: Dáša Černá Gejdošová

foto: myslenieprvejligy.sk / archív rodiny

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu