Príbeh Rozhodnutie sa jej prisnil

0
2511

Na knižný trh tento týždeň pribudne štvrtý román Rozhodnutie od mladej talentovanej autorky Michaely Zamari. Čitatelia ju už poznajú vďaka úspešnej sérii Šéf môjho šéfa, ktorá sa vo februári dočkala dotlače, a príbehu inšpirovanom skutočnými udalosťami – Posledný džentlmen, ktorý Miška v októbri minulého roka pokrstila so známou moderátorkou Adelou Vinczeovou. Kreatívna autorka, ktorá si svoje posledné knihy vydala sama, nám prezradila, kde vzala inšpiráciu pre najnovší román, v ktorom sľubuje vášeň, napätie a dobrodružstvo.Ako sama uvádzaš na sociálnych sieťach, príbeh Rozhodnutie považuješ za jedno z tvojich najlepších rozhodnutí. Kde si vzala inšpiráciu pre svoj štvrtý román? Príbeh Rozhodnutie začína v Malajzii, ktorú som navštívila pred tromi rokmi a už vtedy som vedela, že svoje zážitky a dojmy z tejto úžasnej krajiny musím zúžitkovať aj vo svojej tvorbe. Konkrétna inšpirácia však neprišla hneď. Nechala na seba čakať a ja som si zatiaľ poctivo zapísala aspoň čiastkové nápady. Onedlho na to sa mi prisnil sen. Dobrodružný, plný napätia, vášnivý… taký, čo je lepší ako film a vy dúfate, že sa neprebudíte pred happyendom. Budík si ale splnil úlohu a ja som do pár hodín zabudla, čo sa mi snívalo. Až v jeden víkend, keď som zhodou okolností plánovala celé dva dni obetovať písaniu Posledného džentlmena, sa mi prisnil sen, ktorý sa až podozrivo podobal na ten, ktorý sa mi už raz sníval. Povedala som si, že toto už nebude náhoda, odložila som všetko bokom, celý víkend som sa neodtrhla od klávesnice a aj celý nasledujúci týždeň som po práci pokračovala v písaní. Román Posledný džentlmen je už vonku, takže sa ti to podarilo úspešne skĺbiť. Príbeh Rozhodnutie si napísala za týždeň, alebo si si len zapisovala inšpirácie zo sna? Hovorí sa, že ak sa po prebudení pozriete do priameho svetla, tak zabudnete, čo sa vám snívalo. U mňa toto nefunguje, ale tiež si spomienky na sen udržím v pamäti len niekoľko hodín. Musím si ho v hlave prehrávať a pripomínať, aby neodišiel do zabudnutia. Preto som vedela, že ak nezačnem písať, kým mám čerstvé dojmy, tak už sa k tým pocitom a scénam nikdy nevrátim. Začala som písať príbeh ako novú knihu, od začiatku, od prvej bodky. Pôvodne som si myslela, že napíšem poviedku, možno ju niekde zverejním a vraciam sa k dopísaniu Posledného džentlmena. Ale ukázalo sa, že ten príbeh pohltil moju fantáziu viac, než som čakala. Za ten týždeň som napísala približne tretinu z obsahu finálnej knihy, ktorú teraz vydávam. K príbehu Rozhodnutie som sa vrátila, keď som dokončila román Posledný džentlmen a zistila som, že od poviedky má ďaleko. Napriek tomu som sa snažila napísať ho pútavo, bez zbytočne dlhých opisov a dať mu šmrnc. Verím, že sa mi to podarilo a som veľmi vďačná, že si pamätám svoje sny.

Nie každý má taký bohatý snový život, že môže vďaka nemu napísať knihu. Stačila ti inšpirácia z jedného sna na celú knihu? Ak by som príbeh chcela odfláknuť a spraviť z neho napríklad spomínanú poviedku, tak by to stačilo. Ale na celý román nie. Musela som zapojiť fantáziu a inšpiráciu z reálneho života, aby som príbeh dotvorila za bdelého stavu. S postavami som sa však vžila už od prvej chvíle a išlo to samo. Nemala som žiadne hluché obdobia, dilemy, že ako spojím tieto dve scény a čo vymyslím, aby sa postavy dostali sem, ak majú byť neskôr tu a podobne. Aj preto má kniha 340 strán, pretože som ju napísala tak, ako som to cítila. Poučená konštruktívnou kritikou a vedená intuíciou. Nerada to priznávam sama pred sebou, ale mám pocit, že touto knihou som si sama sebe nastavila latku príliš vysoko a obávam sa, že budem mať čo robiť, aby som ju prekonala. A to vznikla iba vďaka „obyčajnému“ snu. V čom je tento román iný od tvojej predošlej tvorby? Alebo zostávaš verná svojmu štýlu, ktorý si už čitatelia obľúbili? Istým spôsobom zostávam verná môjmu štýlu, aspoň tomu subjektívne verím, ale pri tejto knihe som zabrdla aj do krimi žánru, alebo skôr trileru. Nevyhľadávam filmy či knihy, kde je príliš veľa krvi, násilie či vraždy na dennom poriadku, ale pri tomto príbehu sa mi žiadalo zapojiť doň aj postavy, ktoré stoja na druhej strane brehu a nemôžeme od nich čakať nič dobré. Snažila som sa však zakomponovať prvky trileru do dobrodružného deja, kde je stále viac romantiky, erotiky a vášne, než krviprelievania. Ten nádych temnoty tam bude a miestami sa čitateľ možno bude báť, ale medzi kriminálky sa určite nezaradí. Posúdenie nechám skôr na čitateľov, blogerov či kritikov, ale ja osobne som sa v tomto štýle cítila ako ryba vo vode a prekvapilo ma, že mám k tomu tak blízko. Ale ako vravím, triler je to len z malej časti, skôr ide o dobdrodružný román a čitatelia v ňom nájdu aj humor či lásku. Zo všetkého kúsok. Ide o jednodielny príbeh, alebo plánuješ aj pokračovanie? Nerada by som prezrádzala koniec, no netajím sa tým, že postavy v tejto knihe, najmä Raven, Wyatta a Troya, som si naozaj zamilovala a bolo mi zaťažko rozlúčiť sa s nimi, keď som dopísala poslednú bodku. Ale tak ako pri sérii Šéf môjho šéfa, ku ktorej sa plánujem vrátiť, tak aj v tomto príbehu sa ocitnú vedľajšie postavy, ktoré by ešte mali čo ponúknuť. Či im dám viac priestoru, to ukáže čas. Ak to budem tak cítiť a čitatelia uvítajú pokračovanie, je veľmi pravdepodobné, že sa nebudem brániť, pretože tento štýl sa mi vážne zapáčil. Pokiaľ ale niekto neobľubuje príbehy na pokračovanie a chce si prečítať knihu, ktorá mu ponúkne aj záver, tak je tento príbeh určený aj preňho. Napínavý román, v ktorom nechýba vášeň, dobrodružstvo, erotika a láska!

Raven si už ani nepamätá, kedy si naposledy dopriala výdatný oddych. Odkedy mladšiemu bratovi Troyovi supluje rodičov, jej život sa obmedzil len na svadobný salón – zdroj jej príjmu, domáce práce a sem-tam spestrenie v miestnom bare.
Je načase dožičiť si zaslúženú dovolenku, ktorú Troy dostane ako darček na svoje osemnáste narodeniny.

Mestečko v americkom Utahu vymenia na pár dní za exotickú Malajziu, pričom netušia, ako veľmi im zdanlivo neškodný výlet zmení život.

Z minúty na minútu sa dovolenka mení na väzenie pod prísnym dohľadom tajomného cudzinca. Vpadne im do života, je neoblomný, príliš mocný a vie o nich podozrivo veľa. Jeho príchod vyvolá v Raven smršť pocitov.

Neznámy muž má iba jediný cieľ – ochrániť Raven. So svojimi dôvodmi sa jej nechce zveriť a ona sa tvrdohlavo odmieta podvoliť bez boja. Dokáže však príťažlivý cudzinec ovládať svoju túžbu po temperamentnej žene, ktorú by si nemal pripustiť k telu?

Spoločný nepriateľ síce spojil ich cesty, ale čo ak je jediný, kto ich môže navždy rozdeliť? Zvládnu ochrániť jeden druhého aj pred touto hrozbou?
foto: archív M.Z.

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu