Valér Ferko: „Príležitosti vám vždy prídu do cesty, ak sa venujete tomu, čo vás napĺňa.“

Je mladý a talentovaný Slovák, ktorý má za sebou bohaté pracovné skúsenosti v oblasti médií. Jeho práca je úzko spätá aj s jeho súkromným životom, keďže patrí medzi tých šťastlivcov, ktorých jeho profesia najviac v živote napĺňa. Práve vďaka nej spoznal mnoho zaujímavých ľudí, ktorí sa časom stali jeho blízkymi kamarátmi. Čo tohto nadaného chlapa v živote motivuje čo a ako by chcel v najbližších rokoch dosiahnuť sa dočítate v tomto rozhovore.

Kde aktuálne pôsobíš?

Momentálne pracujem v rádiu Aktual, ktorého hlavným sloganom je „Rádio, ktoré sa s Vami rozpráva.“  Je to rádio, ktoré sa odlišuje od ostatných práve tým, že je tam veľa hovoreného slova oproti iným rádiám, ktoré si stavajú svoj repertoár na kvalitnej a dobrej hudbe a súťažiach. My sme zaujímaví tým, že poskytujeme našim poslucháčom pútavé rozhovory s výnimočnými ľuďmi, publicistické relácie a množstvo aktuálnych analýz a komentárov k situácii ako doma tak aj v zahraničí. Ja vysielam väčšinou počas víkendov, kde mám svoj vysielací blok a pravidelne si pozývam zaujímavých hostí, s ktorými vediem rozhovory o ich živote a profesii. V poslednom období som mal veľa hostí, ktorí pracujú v oblasti kultúry, ako sú speváci, herci, športovci a pod. Počas rozhovoru sa ich nepýtam na ich osobné vzťahy a súkromie, ale skôr ma zaujíma to, ako sa ku svojej profesii dostali, čo ich v živote napĺňa a aké skúsenosti majú za sebou. Snažím sa priniesť poslucháčom informácie práve zo zákulisia ich práce. Chcem, aby tí, ktorí nás počúvajú mali pocit, že moderátor im priniesol tú osobnosť priamo – ako sa hovorí – do jeho obývačky.

Aký bol zámer založenia tohto rádia?

Rádio založil p. Lengyel a cieľom bolo, aby priniesol nový koncept rádia na slovenský trh. Hoci veľa ľudí si myslí, že Slováci nie sú ešte pripravení na veľa hovoreného slova, ale je to práve naopak. Teší ma to, že môžem spolupracovať a učiť sa od ľudí ako je naša šéfredaktorka rádia Agáta Staneková a Zuzana Martináková. Tieto dve dámy boli korešpondentkami BBC, čo vo svete naozaj niečo znamená a patrí medzi najmienkotvornejšie médiá. Moderovať nie je až také jednoduché ako sa to na prvý pohľad zdá. Viesť rozhovor a klásť tie správne otázky, práve v tom spočíva to umenie tohto povolania. Tu nie sme krytý pesničkami a krátkymi vstupmi do éteru, ale my musíme viesť aj dvojhodinové rozhovory, ktoré musia upútať toho poslucháča a nenudiť ho po piatich minútach.

Pracoval si v rôznych médiách ako TV JOJ a TV Markíza. Aké máš s nimi skúsenosti?

Dostať sa do TV Markíza bolo pre mňa obrovskou výzvou. Predtým som robil 8 rokov v TV Joj ako redaktor spravodajstva a publicistiky. V zapätí na to som na krátku dobu odišiel z obrazovky. Po tejto krátkej pauze prišla ponuka od TV Markízy, konkrétne z relácie Teleráno. Ja som sa tejto príležitosti chopil a moja veľká vďaka patrí najmä Henrichovi Krejčovi a Tamare Cho. Toto životné obdobie mi naozaj veľa dalo, keďže v relácii pracujú veľkí profesionáli, relácia je dravá a dynamická. Kolektív mi veľa pomáhal a rýchlo som do toho zapadol. Keby sa ma niekto opýtal, akú mám náladu ráno keď musím vstávať, tak odpoviem, že som šťastný, lebo robím prácu, ktorá ma napĺňa a posúva ďalej. Robím všetko pre to, aby som ľudí v tíme Telerána nesklamal a bol plnohodnotným členom. Čo sa mi dúfam darí.

Aké máš priania do budúceho roka?

Možno to znie ako klišé, ale mojim najväčším želaním je, aby sme boli všetci zdraví, pretože to je základ. Je veľmi dôležité, aby sme sa zamerali aj na ľudské vzťahy, lebo od toho sa nám odvíja aj naša profesijná kariéra a celková spokojnosť v živote. Ja sám chcem napredovať a prajem si, aby som sa posúval vždy ďalej a bol lepší v tom, čo robím. Jeden z mojich snov sa mi už splnil, a to keď som sa mohol stať súčasťou tímu televízie Markíza. Spolu so skvelými umelcami Jozefom Benedikom ml. a Martinom Rinčom sme rozbehli online relácie na internetovom kanály Divine pictures, ktoré neustále rastie, z čoho mám tiež veľkú radosť. Chystáme mnoho zaujímavostí pre našich divákov, čiže aj toto je jedno z mojich prianí do budúceho roka… aby sme čo najviac zaujali ľudí na internete práve vďaka tejto šou.

Čo by si chcel ešte v živote dosiahnuť?

Je to ťažká otázka…. Je toho určite veľa (smiech). Nie som ale ten typ, ktorý by išiel aj cez mŕtvoly. Keď si dám niečo do hlavy idem pomaličkými krôčikmi za tým. Netvrdím, že nie som dravý a ambiciózny, ale dnes si zakladám už na iných hodnotách ako to bolo v mladšom veku. Moja rodina je pre mňa prvoradá a ďakujem im veľmi pekne za ich podporu. Takže moja prvá méta v súkromnom živote je založiť si rodinu s mojou skvelou manželkou a to ostatné si už proste príde samo. Vyhľadávam neustále nové a nové príležitosti, ale nechávam to nejako voľne plynúť. Naučil som sa už, že netreba tlačiť na pílu. Stačí, keď je človek usilovný, trpezlivý a robí si svoju prácu na maximum a tá spätná väzba z okolia a príležitosti prídu samé. Som naozaj vďačný za každú jednu spoluprácu či už s TV Markíza alebo s WomanMan magazínom, lebo obidve médiá prinášajú ľuďom zaujímavé témy, dôležité informácie, ktoré vedia zúžitkovať.

foto: archív V.F. / redakcia WM

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu