Dá sa naučiť žiť s traumou z minulosti?!

0
641
Dievča A

Prežila kruté detstvo. Sadistickí rodičia ju aj jej piatich súrodencov neprestajne týrali, držali v dome o hlade, zväzovali reťazami, zamykali potme v špinavých nevykúrených izbách so zatemnenými oknami. Nečudo, že po vyslobodení sa dlho vyhýbala všetkému, čo ju spájalo s touto temnou časťou života.

Vyšiel strhujúci triler a silný príbeh v jednom, podľa médií najlepší debutový triler roka 2021 s názvom Dievča A.

Po smrti matky sa však vracia do rodného Anglicka, aby prevzala zdedený rodičovský dom – dom hrôzy – a spolu so súrodencami rozhodla o jeho osude. Staré rany sa otvárajú a na povrch sa vyplavujú ďalšie tajomstvá a zamlčované pravdy. Kto sa naučil žiť s traumatickou minulosťou a kto ju nikdy neprekonal?

Tento psychologický triler je drsnou spomienkou šiestich súrodencov na rodičovskú tyraniu. Aj keď nejde o skutočný príbeh, podobných prípadov je známych vo svete viac. Zaujímavosťou však je, že myšlienkový návrat do traumatizujúceho detstva autorka poňala z opačného konca rozprávania. Čitateľom je od začiatku jasné, že postavy prežili a páchatelia dostali zaslúžené tresty.

V príbehu sa dnes už dospelí súrodenci, ktorých príbeh otriasol médiami, snažia vyrovnať s minulosťou. Hlavná postava, Lex, nechce mať nálepku „dievčaťa, ktoré ušlo“.  Bráni sa spomienkam na neľudské praktiky, ktorým bola v detskom veku vystavená. Keď dostane správu o smrti matky, ktorá strávila posledné roky života vo väzení, nepociťuje ľútosť.

Aj keď sa dlhodobo snaží na všetky udalosti zabudnúť, kvôli pozostalosti, do ktorej patrí aj „dom hrôzy“, sa znova nakontaktuje na súrodencov. Každý si už žije svoj život, no kruté zaobchádzanie v detstve na nich zanechalo stopy, s ktorými sa musia sami vyrovnať. Kto sa naučil žiť s traumatickou minulosťou a kto ju nikdy neprekonal?

Dievča A je pútavý psychologický rodinný príbeh o súrodencoch, putách, vzájomných vzťahoch, ale aj spojenectvách a zrade. Príbeh o úteku a prežití, pričom nie vždy sa každému podarí uniknúť z „rodinného“ otroctva…

Vypočujte si úryvok z knihy:

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu